Yazar: Ahmet Zengin

İsrail Haritası ve Konumu

Akdeniz’in doğu kıyısında yer alan İsrail kuzeyde Lübnan, kuzeydoğuda Suriye, doğuda Ürdün ve Batı Şeria, güneybatıda Mısır ile komşu. Batısında 273km Akdeniz kıyısı ve Gazze Şeridi var. Yüzölçümü 20.770 kilometrekare. Küçük bir yer olmasına rağmen güneyde çöl ve kuzeyde dağlar içeren bir coğrafi çeşitliliğe sahip. Aşağıda ülkenin haritası görülüyor.

İsrail’e Nasıl Gidilir

İsrail’e Türk Hava Yolları ve Pegasus’un uçuşları var. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı uçakla iki saat ile iki saat on beş dakika arasında sürüyor. Devlet hava ulaşımında çok sıkı güvenlik önlemleri uyguluyor, ülkeye girişte ve çıkışta uzun süren sorular soruluyor, şüphe çekmemek için sakin ve sabırlı yanıtlamak gerekiyor.

Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’ndan Kent Merkezine Ulaşım

Tel Aviv Havaalanı’ndan şehir merkezine sürekli direkt otobüs yok. İkinci kattaki üç katlı köprüden Egged 5 numaralı otobüsle Airport City’ye, oradan da 249 veya 950 numaralı otobüslerle şehir merkezine ulaşım sağlanıyor. Akşam saat ona kadar El Al Junction’dan Veolia hat 475, Terminal 3’ten Veoila hat 476 numaralı otobüsler Tel Aviv Merkezi Otobüs Terminali’ne gidiyor. Terminal 3’ün alt katından trenle de Tel Aviv merkezine gidilebiliyor. Ayrıca sherut adlı dolmuşlar var. Taksi çok pahalı.

Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’ndan Kudüs’e Ulaşım

Tel Aviv Ben Gurion Havaalanı’ndan Kudüs’e Nesher Tours’un sherut adlı dolmuşları var, bizdeki sarı dolmuşlar gibi. Varış salonunun çıkış kapısının önünden kalkan Kudüs dolmuşları 7 gün 24 saat çalışıyor ve bilet fiyatı 62 NIS (İsrail para birimi Shekel Hadash).  1 Türk Lirası 1 İsrail Şekeli ediyor. Dolmuşlar Kudüs’te belli bir yerde bırakmayıp istediğiniz adrese kapıya kadar herkesi götürüyor, 1 saate yakın sürüyor.

 

Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’ndan Hayfa’ya Ulaşım

Havaalanından çıkışta yolun kenarından aşağıya metro girişleri şeklinde girilen tren istasyonları bulunmaktadır. Girişteki otomatik bilet alınan cihazlardan temin edilen biletleri hemen ilerdeki tirübünlerden geçerken okutarak istasyon içine girilebiliyor. Tel Aviv-Hayfa arası yaklaşık 1 saat tutuyor. Trenden inildiğinde ise Hof Hakarmel’de olunuyor, yani Karmel Sahili. Şehrin merkezine 16. Perondan kalkan 2, 10, 200 numaralı otobüslerle ulaşım sağlanıyor ve 20 dakika sürüyor. Fakat biz direkt üniversiteye gideceğimizden ötürü 14. Perondan 146 numaralı otobüse bindik. Yolculuk yaklaşık 40-50 dakika sürüyor.

Hayfa Şehri

Lübnan sınırına oldukça yakın olan Hayfa, ülkenin üçüncü büyük şehri. Kentte Yahudilerle birlikte oldukça kalabalık bir Arap nüfusu da yaşıyor.

Hayfa, Bahai’lerin ve Katolik Karmelit Rahibelerinin de merkezi konumunda. Hayfa, Karmelit Rahibelerinin kurduğu   ve “Stella Maris” adıyla bilinen Karmelit Manastırı ve Anıt Zeytin ağacı önündeki Meryem Ana heykeli ile 19.yüzyıl sonlarında küçük bir yerleşim yeriymiş. Hicaz demiryolunun denize paralel bir hatla buralara gelişiyle önemi hızla artmış ve bu küçük kasaba uluslararası bir liman şehrine dönüşmüş.

Hristiyanlık, Müslümanlık ve Bahailik için kutsal olan Karmel Dağı Hayfa’da bulunuyor. Dağ geniş bir doğal rezerve sahip. Ayrıca, Hz ilyas’ın mağarası da burada ve anısına inşa edilmiş bir anıt var. Birçok Yahudi mezarının bulunduğ u bu mekanda, Yunanlı lar da bir zamanlar Zeus adına bir tapınak da yapmışlar.

Hayfa, önde gelen Yahudi yerleşim bölgelerinden. Geçmişte, Hristiyanlardan satın alınan bataklıkları ıslah edip çiftlikler kurmuşlar. Arap-israil çatışmalarının en şiddetli bölümü de burada geçmiş. Yine Karmel Dağı yamaçlarında Bahai dininin nam salmış bahçe ve teraslarını barındıran dünya merkezi var. Bahailik 1800’lü yılların ortasında iran’da, Bab’ın yeni bir çağın ve yeni bir peygamberin geleceğini ilan etmesiyle ortaya çıkmış. Kurucusu Bahaullah Bağdat’ta sürgünde iken peygamberliğini ilan etmiş. İran’dan sınır dışı edilince yaşadığı yerler arasında Hayfa ve Akka da var. Bab’ın mezarı burada. Yaldızlı kubbesi olan tapınağı çevreleyen bahçeler, yemyeşil çimenleriyle çok görkemli. Bahailerin kıblesi Akka. Dinlerin kardeşliğini savunuyor, siyasetle ilgilenmiyorlar. Irk, inanç, sınıf, milliyet, cinsiyet, kadın, erkek ayrı mı ve son peygamber gibi kavramları yok. Akka, Hayfa’nın eski bölümü, tıpkı Yafa-Tel Aviv örneğinde olduğu gibi. O da Hayfa’ya biraz uzakta kalıyor. Akka, iyi korunmuş durumda ve adeta bir açık hava müzesi gibi. Bir Yahudi şehrinden çok Haçlı, Memlük, Eyyübi, Osmanlı şehri gibi görünüyor.

Hayfa Üniversitesi

Kampüsü Karmel dağının tepesinde bulunmaktadır. Ulaşım şehir merkezinden kampüs içine kadar giren 5-10 otobüs ile sağlanmaktadır. Yaklaşık 18 bin öğrencisi vardır. Okul, İsrail’deki üniversitelerden daha ucuz olduğu için uluslarası öğrencilerin geldiği yer oluyor. Bu yüzden kampüste her ülkeden insanlar tanışmak mümkün oluyor.

İbranice Kurs

Uluslararası ofisin verdiği İbranice kurslara dünyanın dört bir yanından ve her yaştan öğrenmek isteyenlerle karşılaşmak mümkün. Öğrenciler içinde teoloji çalışan, ortadoğu çalışan veya herhangi bir eğitim sebebiyle gelenler olmasıyla beraber kahir ekserisini İsrail’e yeni gelen yahudiler oluşturuyor. Kurs toplamda 6 kurdan oluşuyor ve her kurs bitiminde başarı sertifikası veriliyor. Bu sertifika, kurun ortasında ve sonunda yapılan sınavların ortalaması 100 üzerinden 60 geçildiği taktirde veriliyor.