Biyografi

05 Mayıs 1990 yılında Pakistan’ın Pakpattan şehrinde doğdu.

İlahiyat Fakültesi’nde İslam Tarihi Bölümü’nde lisansüstü eğitimini alarak 2017 yılında mezun olan Muhammad Abbas Bassam, halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Bölümü’nde doktora yapmaktadır. Arapça, İngilizce, Türkçe, Urduca dillerini bilmektedir.

Öğrenim hayatı boyunca birçok il gezen Abbas Bassam, ilköğrenimine Pakpattan’da başlamıştır. Daha sonra Sind bölgesindeki Sanghar şehrindeki Pervanşal Lise’sinden 2005’te mezun oldu. Lise’yi bitirdikten sonra Lahor’da dini eğitimler veren bir medresede 4 yıllık eğitimi tamamladı. 2010’da İslamabat’ta Uluslarası İslam Üniversitesi’nde İslami İlimler alanında eğitime başladı, lisans diplomasını 2013’te almaya hak kazandı. 2013’te Türkiye Burslarını kazanarak İstanbul Üniversitesi’nde burslu olarak önce 1(bir) yıl Türkçe dil eğitimi sonrasında İlahiyat Fakültesi’nde İslam Tarihi Bölümü’nde lisansüstü eğitimini alarak 2017 yılında mezun oldu.

Abbas Bassam, 2013 Nisan ayından 2013 Eylül ayına kadar Pakistan’ın Lahor şehrinde siyer alanında Dar-ul Maarif (Araştırma Merkezi)’te araştırmacı olarak görev yaptı. Türkiye Burslarını kazanınca görevi bıraktı.

2007’de Karaçi’de yayımlanan Mecellet-ül Rahmaniya dergisinde ihlas konulu makalesini yazdı. Dar-ul Maarif Siyer Atlası’nda Efendimizin(sav) Habeşistan’a Hicreti, Hz. Hatice (ranha)’nın vefatı, Ebu Talib’in vefatı, Efendimizin(sav) Taif Seferi adında daha yayınlanmamış yazıları bulunmaktadır. Türkiye’de Urdu Dili Edebiyatı’nda okuyan öğrencilerin faydalanması için kolay hikâye metinleri tercüme projesi devam etmektedir. Bunun yanında Pakistan’da çok satan romanları Türkçe’ye tercüme projesi bulunmaktadır.